OS VENANGO

Sobotní výlety
 Letošní sobotní výlety
 Výlety v roce 2015
 Výlety v roce 2014
 Výlety v roce 2013
 Výlety 2011/2012
 Výlety 2010/2011
 Výlety 2009/2010
 Výlety 2008/2009
 Výlety 2007/2008
 Výlety 2006/2007
 Výlety 2005/2006
 Výlety 2004/2005
 Výlety 2003/2004
 Výlety 2002/2003
 Výlety 2001/2002
 Výlety 2000/2001

Tábory
 Letní
  Kde je letní tábor?
 Zimní

O nás
 Kdo jsme
 Vedoucí
 Vznik VENANGA
 10 let Venanga
 Šerifové a Maršálové
 Kontakt na nás
 Napište nám
 
Podzimní prázdniny v Českém ráji
25. -- 29. října 2003

... aneb víte co je olivinický nefelinit či douglaska tisolistá?

... úplně fšechny fotky z Podzimek ...
Sobota
   Sraz všech účastníků byl v 6.45 na Hlavním nádraží, vlakem v 7.21 jsme dojeli do Nymburka, odkud jsme pokračovali osobáčkem přes Jičín do Sedmihorek, kde jsme vystoupili v 10 hod. Přesun do kempu se všemi zavazadly jsme zvládli bez problémů - i poněkud nebezpečný přechod po prkně přes potok. Ubytovali jsme se ve dvou chatkách s veškerým příslušenstvím a šli jsme na jídlo. Uvítali nás palačinkami, což jsme museli ocenit.

Vyhlídka na Hrubé skálePo obědě jsme vyzkoušeli všechny houpačky a prolejzačky v areálu kempu a pak jsme se vydali přes lázně Sedmihorky do hruboskalského pískovcového skalního města. Důkladně jsme prolezli všechny jeskyně, průlezy a chodbičky, které jsme cestou potkali, a později jsme po žluté došli na symbolický hřbitov horolezců a na Mariánskou vyhlídku - sluníčko vykukovalo mezi mraky a my jsem se mohli pokochat nádherným výhledem na zámek Hrubá skála a na Trosky. Po večeři nás malí kluci pozvali k sobě na pokoj, který jsme ustanovili naší společenskou místností. Vladěna přišel s kytarou a hrál písničky na přání.

Neděle
  V noci se posunul o hodinu dozadu čas a navíc jsme měli snídani až na devátou, takže jsme předpokládali, že se krásně vyspíme, ale povedlo se to jen chatce ve složení Sušenka, Lukáš, Vladěna, Petrk a Lucka. Lendulka s Vlaďkou měly tu smůlu, že Kačka, Kuba, David a Láďa byli zvyklí vstávat brzy do školy a tak vstali už v půl šesté ...

Twister na chatcePočasí bylo od rána deštivé, ale v malé pauze, kdy nepršelo, jsme stihli odehrát turnaj dvojic v petangu, který se odehrával na písečné pláži u vypuštěného rybníka. Když se rozpršelo víc, vyřádily se děti v chatce Twisterem. Po výborném řízku jsme vyrazili na vlak, který nás přiblížil ke zřícenině Trosky.

Na vrchol jsme se vyškrábali po zelené, která vedla od nádraží ve Ktové, a celý výstup v délce tří kilometrů jsme zvládli za 45 minut. Na Troskách jsme vylezli několik desítek schodů na zpřístupněnou věž Babu, ale rozhled jsme si moc nevychutnali, protože lesy a pole okolo pokrývala nízká oblačnost; aspoň že přestalo mrholit. Z informačních tabulí jsme se dozvěděli, že hrad na dvou vrcholcích, které se již tehdy jmenovaly Trosky, byl postaven ve 14. století. Zaujal nás ale hlavně název horniny, ze které jsou strmé skály Trosek - jmenuje se olivinický nefelinit.

Na TroskáchPo prohlídce Trosek jsme si odpočali v místním občerstvení a pro změnu po modré jsme sešli 3 km do Borku, kde jsme nasedli na vlak a v Sedmihorkách jsme byli ve čtvrt na pět. Do večeře byl "polední klid", který jsme nestihli po obědě kvůli brzkému odjezdu vlaku. V 19 hodin jsme se sešli v naší společenské místnosti a přečetli jsme si z brožurky koupené na Troskách několik pověstí z pohnuté historie hradu. Pak přišel na řadu oblíbený kolíček (tentokrát ve žlutém provedení) a večer jsme zakončili Twisterem.

Pondělí
Myší díraPo zamračené neděli nás v pondělí probudilo sluníčko, takže se nám vstávalo dobře. Dopoledne jsme zamířili po žluté na Valdštejn a protože cesta vedla listnatým lesem, brodili jsme se závějemi spadaného listí. Před Janovou vyhlídkou jsme si vyšlápli pěkně strmý kopec, ale výhled na skály kolem stál za to. Na Valdštejně jsme posvačili jablko a po červené - zlaté cestě Českého ráje - jsme přes vyhlídky U lvíčka, Na kapelu a U lavičky (posledně jmenovanou vyhlídku jsme tak pokřtili sami) směřovali na Hrubou skálu. Z arboreta se vzácnými dřevinami jsme si zapamatovali jehličnan, který se jmenoval Douglaska tisolistá. Kousek od cesty jsme si prohlédli kamenné Adamovo lože a u Hrubé skály jsme se dali po zelené "myší dírou" - úzkým průlezem mezi skalami. Kolem sv. Prokopa a přes lázně Sedmihorky jsme se vrátili do kempu a šli rovnou na oběd.

Polední klid byl tentokrát správně po obědě, protože autobus, kterým jsme se svezli do Turnova, jel ve 14,15. V Turnově jsme prošli obě hlavní náměstí, koupili nějaké sladkosti do zásoby a nakonec jsme se odměnili za náročné dopoledne (ušli jsme více než 8 km v náročném terénu) v cukrárně. Nazpátek do kempu jsme jeli opět autobusem z turnovského nádraží.

Po večeři jsme se přemístili tentokrát do druhé chatky - tedy do pokoje Lukáše a Sušenky. Po podlézání koštěte jsme s koštětem tancovali, pak jsme hráli městečko Palermo a na závěr si děti vynutily opět kolíček.

Úterý
PetangCelý den bylo krásně a několikrát jsme zalitovali, proč takhle nemohlo být při nedělním výletě na Trosky. Dopoledne jsme strávili hraním petangu - obměnili jsme postupně složení dvoučlenných družstev a vítězi se stávaly často neočekávané dvojice. Po časném obědě jsme spěchali na nádraží; cílem odpoledního výletu byly Prachovské skály. Cestou do Libuně vlak objel Trosky, takže jsme tuto dominantu Českého ráje viděli celé odpoledne z opačné strany než jsme byli zvyklí.

Z Libuně jsme šli po modré a pak ještě 1,5 km po žluté ke vstupu do Prachovských skal. Prošli jsme malý okruh, který zahrnoval výstup Císařskou chodbu, Hlaholskou vyhlídku, Vyhlídku míru a Vyhlídku Českého ráje, odkud jsme měli jako na dlani celé panorama štíhlých pískovcových útvarů. Úzkými průlezy mezi skalisky jsme sestoupili zpět na rozcestí a posvačili jsme tatranku. Na vlak do Libuně jsme šli stejně - tedy po modré a protože jsme měli v nohách 11 km, rádi jsme si ve vlaku sedli. Vystupovali jsme již za tmy a bylo znát, že se citelně ochladilo. V sedm hodin večer čekalo na děti malé překvapení - nezůstali jsme totiž v chatce, ale šli jsme zpět do restaurace, kde jsme jídávali, protože tam na každého čekal zmrzlinový pohár. Nebylo to ale jediné překvapení večera. V restauraci ležel ohromný pes. Jak jsme se dozvěděli od majitelů, bylo to sedmdesátikilové "štěňátko" španělského mastifa. Protože jsme takového psa viděli poprvé, náležitě jsme se mu věnovali. V chatce jsme si pak zopakovali všechny úspěšné hry z předchozích večerů.

Středa
Hned po snídani nás čekalo balení, ale protože jsme to zvládli rychle, měli jsme čas, abychom bojovkou prověřili získané vědomosti o krásách Českého ráje. Soutěžily čtyři dvojice. Jejich úkolem bylo najít někde v kempu šestimístný kód a když ho správně řekly kontrole, dostaly úkol nebo otázku. Hodnotila se správnost odpovědí - ptali jsme se např. na vyhlídky, jež jsme prošli, na počet chatek v kempu či měly děti za úkol nakreslit Trosky - a také čas. Po skončení bojovky jsme si ještě s Vladěnou zazpívali a pak šli na oběd.

Po jídle jsme popadli batohy a přesunuli se na železniční nádraží. Dojeli jsme do Turnova a tam jsme přestoupili na vlak do Prahy. Cesta byla dlouhá, ale v půl páté jsme v pořádku dojeli na Hlavní nádraží.

Tak nám skončila první část podzimního poznávání Českého ráje, ale za rok se tam podíváme znova!

Lendulka  


WEB design: © VENANGO