OS VENANGO

Sobotní výlety
 Letošní sobotní výlety
 Výlety v roce 2015
 Výlety v roce 2014
 Výlety v roce 2013
 Výlety 2011/2012
 Výlety 2010/2011
 Výlety 2009/2010
 Výlety 2008/2009
 Výlety 2007/2008
 Výlety 2006/2007
 Výlety 2005/2006
 Výlety 2004/2005
 Výlety 2003/2004
 Výlety 2002/2003
 Výlety 2001/2002
 Výlety 2000/2001

Tábory
 Letní
  Kde je letní tábor?
 Zimní

O nás
 Kdo jsme
 Vedoucí
 Vznik VENANGA
 10 let Venanga
 Šerifové a Maršálové
 Kontakt na nás
 Napište nám
 
Za permoníky do Jílového
25. května 2002

   Na náš poslední letošní výlet jsme se vydali vlakem z pražského Hlavního nádraží. Kupodivu jsme nastoupili hned napoprvé do správného vlaku a odjeli asi v půl desáté směrem na Čerčany a Dobříš. Po hodině cesty jsme vystoupili na nádraží Jílové u Prahy, které je od samotného města vzdáleno zhruba 2 km. Sluníčko pěkně hřálo a při chůzi do kopce jsme se pěkně zapotili.

Muzeum v Jílovém   Na náměstí v Jílovém jsme vlezli do budovy muzea. Hodná paní z pokladny nám doporučila prohlédnout si zpřístupněnou štolu sv. Josefa a na osvěžení před další cestou místní cukrárnu. Dali jsme na její radu, protože většina snědla svačinu už ve vlaku a zmrzlinu měli v cukrárně velmi dobrou. U kostela na náměstí jsme našli začátek naučné stezky Jílovské zlaté doly, která nás měla dovést ke zmíněné štole.

  Ušli jsme 3 km krásnou mírně zvlněnou krajinou a po cestě jsme hledali permoníky. Žádného jsme nepotkali, ale bylo to asi tím, že se lidem radši moc neukazují. Ke štole jsme dorazili kolem jedné hodiny. Před vstupem jsme si oblékli bundy, protože v jeskyni je konstantní teplota 8°C. Každý nafasoval šedý hábit, abychom si nezamazali šaty a každý také dostal krásně žlutou přilbu. Přestože nám padaly, protože se nedaly utáhnout na správnou velikost, každý pak v úzké a nízké chodbě ocenil, že ji má. Jedině Pavel dostal protekční modrou a byl tak určen dělat zadní voj naší skupinky.

  S průvodcem jsme prošli celou štolu a někteří se podívali až na její úplný konec - úsek, kde vysekaná chodba končí postupným zužováním. Vpravo nad hlavami se nám táhla zlatá žíla, po níž zbyly ve skalním masivu "celíky", viděli jsme dvě slepé zatopené chodby, prošli jsme nízkým spojovacím tunelem do další štoly a samozřejmě vyslechli, jak se zlato vlastně rubalo. Nebylo to nic záviděníhodného - horník se nějak dostal do úzké štěrbiny ke zlatonosné žíle, v jedné ruce držel kahan a druhou kopal do skály. Další pak vynášel rudu ven ze štoly. Aby se skála dala dobře dobývat, zapálili u ní oheň a pak ji zchladili vodou. Když jsme vyšli na sluníčko, odevzdali jsme "hornickou výstroj" a pán z pokladny nám dal na památku několik razítek s permoníkem - tak přece jsme je našli!!!

  Od štoly jsme pokračovali po silnici podél potůčku. Prohlédli jsme si zdola Žampašský železniční most - evropský unikát vysoký 41,5 m provozovaný od roku 1900. Došli jsme k Sázavě k jezu Žampach, kde si Vlaďka zavzpomínala, jak se tu přesně před rokem "cvakla". Na řece byl stejně jako před rokem velký provoz, ale jez mezitím úplně přestavěli. Od řeky jsme zahnuli směrem k Jílovému, ale protože už bylo půl třetí, a ještě jsme neobědvali, hledali jsme nějaké příhodné občerstvení. Našli jsme neomylně. Dvůr se stolečky a židlemi, vedle v zahradě bazén a ideální nabídka. Někdo si dal párek, někdo klobásu a skoro všichni nakonec zmrzlinu. Sedělo se nám tam moc příjemně. Ale čas plynul, nebe se začalo zatahovat a byl pomalu čas se zvednout a dojít ještě asi 2 km na nádraží.

  K naší radosti přijel opět patrák a tak jsme se samozřejmě usadili do patra. Vlak měl zpoždění, čekali jsme ve stanici na příjezd protijedoucího. Nakonec jsme se rozjeli a cestou obdivovali krásnou přírodu kolem. Vrátili jsme se v půl šesté na nádraží Vršovice.

Lendulka  


WEB design: © VENANGO